Klimatorium, Danmarks nye forskningscenter i Lemvig

Forside / Projekter / Klimatorium, Danmarks nye forskningscenter i Lemvig

Klimatorium, Danmarks nye forskningscenter i Lemvig

Klimatorium vil være et videns-, forsknings- og læringscenter, hvor nye initiativer og løsninger kan udvikles til at takle klimaforandringerne i hav og vandmiljøer.

Kaj Bech er fagentreprenør på råhus entreprisen på Danmarks nye internationale forskningscenter for klimaforandringer, Klimatorium i Lemvig. Læs mere om Kaj Bech som fagentreprenør her.

Lemvig Kommune og Lemvig Vand & Spildevand er bygherre på klimatorium som skal danne ramme omkring det internationalt forskningscenter, for klimaforandringer.

Centret vil være et videns-, forsknings- og læringscenter, hvor nye initiativer og løsninger kan udvikles til at takle klimaforandringerne i hav og vandmiljøer. Centeret kommer dermed til at spille en aktiv rolle i de udfordringer og problematikker som Danmark står over for som en kystnær nation.

Råhus entreprisen omfatter pæle & spuns, jord & kloak, belægning, beton, elementer og montage.

KAJ BECH A/S ROLLE
Kaj Bech er fagentreprenør på rå-husentreprisen, som omfatter pæ-le & spuns, jord & kloak, belæg-ning, beton, elementer og montage.

Ønsker du at se mere om vores arbejde i Lemvig, kan du se vores arbejde som entreprenør i Lemvig her.

Projektfakta

Bygherre
Lemvig Kommune, Lemvig Vand & Spildevand
Rådgivende ingeniør
Orbicon og LSA
Entrepriseform
Placering
Lemvig, Danmark
Opført
2019 - 2020

Vil du høre mere om projektet?

Har du spørgsmål eller ønsker du at høre mere om løsningen og processen, er du velkommen til at kontakte den ansvarlige for projektet.

Lignende projekter